
Omzet bouw ruim 11 procent hoger
De omzet van de bouw is in het eerste kwartaal van 2019 met 11,4 procent gestegen vergeleken met een jaar eerder. Het is meer dan tien jaar geleden dat de bouwomzet zo sterk steeg in een eerste kwartaal. In alle branches steeg de omzet met meer dan 10 procent. De hoogste omzetstijging deed zich voor bij grote bouwbedrijven vanaf 100 werkzame personen. Voor het eerst sinds 2008 slaagden grote bedrijven in de burgerlijke en utiliteitsbouw erin om het omzetniveau van vóór de crisis te bereiken. Dit meldt het CBS op basis van nieuwe kwartaalcijfers over de bouw.
Aantal vergunde nieuwbouwwoningen laagste in drie jaar
Voor de bouw van ruim 12,5 duizend woningen werd in het eerste kwartaal van 2019 een vergunning afgegeven. Dat is ruim een kwart minder dan in het eerste kwartaal van 2018 en het laagste aantal in drie jaar tijd. Niet alleen het aantal vergunde woningen was lager, maar ook de vergunde bouwsom voor nieuwbouw en verbouw van woningen was aanzienlijk lager.
In 2017 en 2018 werden nog voor ongeveer 70 duizend te bouwen woningen vergunningen afgegeven. Tussen 2000 en 2008 werd jaarlijks nog voor gemiddeld 80 duizend nieuw te bouwen woningen een vergunning verleend. Het aantal vergunde nieuwbouwwoningen is een vroege indicator voor wat in de nabije toekomst aan woningen gebouwd zal worden. Woningtransformaties (het omzetten van niet-woningen zoals kantoren in woningen) zijn niet in deze cijfers opgenomen. De gemiddelde doorlooptijd vanaf de vergunningverlening is circa twee jaar.
Bron: CBS
In de media
De Ondernemer - Coronaschulden en levensvatbaarheid
Toets op overleven van mkb-bedrijven.
De Ondernemer - Zware coronaschulden mkb
Spanning tussen hulp en handhaving.
RTL Nieuws - Één op tien ondernemers diep in de schuld
Structurele schade na corona.
NPO Radio 1 - Ondernemers in het NOS Journaal
Aandacht voor mkb en economisch beleid.
AD - Minister voor het kleinbedrijf nodig
Opinie over mkb en overheid.
AD - Bedrijven alsnog failliet na corona
Nasleep van steunmaatregelen.
AD - Coronaschuld ineens terugbetalen
Financiële druk op ondernemers.
De Telegraaf - Regeldruk voor ondernemers gezocht
Tijdverlies door complexe regels.
De Telegraaf - Veel bedrijven hadden gered kunnen worden
Analyse van falend ondernemersbeeld.
De Ondernemer - Kwijtschelden coronaschulden
Oplossingen voor vastgelopen mkb.
De Ondernemer - Minister voor het kleinbedrijf
Pleidooi voor politieke aandacht.
De Ondernemer - Coronabelastingschulden en de Belastingdienst
Gevolgen voor ondernemers in de knel.